!!! Сезон 2012 !!!

Реки, описания и статии

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

!!! Сезон 2012 !!!

Post by manev »

И те така леко и семпло стартирахме годината ...
Навярно това което ще напиша надолу отново ще изнерви "еродитите" в областа и предполагам ще ме "нахранят" някои хора но предупреждавам че това си е мое мнение и не карам никой да бъде част от религията която изповядвам.

За съжаление предположенията ми за предстоящия сезон ще се окажат вярни и това най-много ме плаши.
Сняг има достатъчно, ентусиасти за спускане също но не бива да пренебрегваме факта че водата през последните години беше под средните нива които познаваме. Може би заради сушата ерозията е ударила бреговете и се наблюдават свличания и съответно паднали дървета. Повечето хора тук са по реките именно от този период и нямат представа какви нива на вода и сложност гонят стандартните трасета които караме.
Заради острата липса на вода често ентусиазма те кара да се впускаш в приключения и спускане "на всяка цена". Именно това спускане "на всяка цена" може да струва доста скъпо особено като не си карал известно време и завариш любимата си река с тенденция да прелее.... да ама тя не си е в коритото или в стандартното си поведение..
В момента започва да се наблюдава именно това нещо . Лошото е че първата голяма вода е хубаво да се пропуска защото именно тя повлича всички боклуци и дървета с нея а нас ни сърбят ръцете да скочим в тъй чакания сезон.

Днес бяхме на р. Бебреш и имаше директна прожекция на този филм. Влязохме водата ставаше все по кална и скриваше камъните и клонаците заклещени в тях. Спряхме на познатия бързей да си го огледаме и заради заклещено дърво се позабавихме. Направихме си по една геройска снимка и се отправихме надолу. Наистина имаше доста дървета от брега и във водата но в един момент те започнаха да се движат заради покачващото се ниво. Несъмнено ще се скупчат някъде по коритото надолу и ще станат наш проблем.
Кръстихме спускането "слалом в дървени води"

Абсолютно съм сигурен че ако се задържи стабилно времето вода ще има достатъчно но това ще бъде и годината на пренасяне на паднали дървета и затлачени реки. Лошото е че и ние сме част от това нещо а водата събира не събраното от последните два сезона от брега и ние сме в това.
Преди време успяхме на едно безобидно място да заклещим така една лодка че дълго време я вадихме из под дървото. За щастие собственика и се беше евакуирал навреме и се измъкна. Днес решихме да експериментираме и на същото място да минем по съседния ръкав на реката. На входа на бързея изкоментирахме че участъка предлага такива изненади и трябва да имаме едно ум ;)
Точно след няма и минута единия от нас беше заклещен под дървото с тенденция да не изплува в скоро време. Самото дърво изглеждаше толкова безобидно но заради калната вода не си личеше много че половината му е напряко на бързея на нивото на водата ..беше и странично в завой така че да те поднесе реката странично с главата към него.

В сравнение с трагичния случай с Жоро на р. Чая тук нещата като условия бяха още по безобидни на външен вид но ефекта беше абсолютно същия .... на много по безобидно място ;) . Само това че хората се бяха разпределили по реката и носеха въжета спомогна да се докопаме до човека мигновено ... въпреки че времето започна да тече доста бавно :) но реално на 2 метра от него беше спряла лодка и беше покрила брега.
Освен Филип и Влади друг така акъла не ми е изкарвал и не пожелавам на никой да му се случва подобна ситуация.
... от играчка става плачка
Всичките лакърдии който най вероятно се приемат от повечето за "каякарски" локуми, страшни истории и плашене на гаргите се струпаха на куп.

На такива "безобидни" местенца в нашите среди обикновенно всеки си бърка в носа и преминава без да се обърне да види останалите. Никой не спира на входа на бързея така че да го покрие визуално и да има контакт с тези долу и с тези горе. Редно е това да се прави и от по опитен и той да не тръгват докато последния не се е изнесъл от бързея. За съжаление повечето от нас ги учат тези неща по трудния начин а те са тези неща които правят едно спускане ползотворно и смислено. Това са "малките неща" и ако човек не ги осъзнал, не ги контролира и предвижда и не държи те да се случват определено за мен няма право да води хора по реките независимо от неговата подготовка и лични успехи.
Ако се бяхме изнесли надолу по бързейчето всички и въпросния човек е последен и беше загазил по този начин ние щяхме да сме на около 100-200 метра надолу и чак след минути щяхме да се усъмним че нещо става защото нямаше видимост към входа на бързея. Тепърва трябваше да търсим начин да се върнем, част от нас да стигнат до островчето и да го търсим в калната вода... Ако въобще имахме сценарий и познавахме човека и начина му на спускане.
При всички случаи отдавна щяхме да сме закъснели определено.

Пиша това защото съм виждал всеки един от хората с които карам да влиза в придошли и кални води и след няколко минути да отбива, да дърпат шприца и да напускат реката без да го интересува че пропуска спускане и че е жертвал време и километри да стигне до там. За съжаление тези неща не се коментират м/у нас защото са навик и въпрос на "възпитание" ...който не прави така и геройства за сметка на другите практиката показва че хората започват да го игнорират. Опасявам се че хората които се появиха през последните 2-3 години не си дават сметка за това и че в момента е голямото нетърпеливо чакане да почне сезона. Съзнавам ясно че голяма част няма да вземат думите ми на сериозно но ви гарантирам че ние хората които създадохме тези средства да подържаме връзка, да се обучават хора, да се привличат нови, да има информация и екипировка при всеки инцидент страдаме и се чувстваме в някакъв процент виновни че не сме го обяснили и предотвратили.
Не можем да носим отговорност за действията на другите но наистина е хубаво да изчакаме "първите" води да отмият дърветата и боклука и след това внимателно да си оглеждаме бързеите. А дали ще го направите си е ваш избор. Както казва Николай Христов
"Всеки има право да умре както си поиска"
Бъдете търпеливи и изчакайте вода ще има ...дървета също :)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
yotoks
Posts: 61
Joined: 05 Jul 2011, 17:49
Location: София

Re: !!! Сезон 2012 !!!

Post by yotoks »

Събитията от съботната "разходка с лодка" ме накараха доста да се замисля за предстоящия сезон. В тая връзка имам предложение да се отвори специална тема - Спасяване в бързи води, където да се постват разни материали по тематиката и съответно да се коментира кое е правилно, грешно, защо е така, а не иначе...
Другото, което бих предложила е да се организира курс/семинар/учение или каквото там ще да е, на който да се наблегне по възможност и практически малко повече на техники за спасяване и самоспасяване в река. Да се засегнат по-подробно теми от сорта как се преминава през участъци с паднали дървета, срутени мостове..., как се помага на "заклещен" каякар и/или каяк, как се скача бент, малко възли, полиспасти и т.н.
А дали пък вече няма някъде такъв курс?

Както днес Росен отбеляза "всеки каякар трябва да е и спасител"!!! Предвид Замбезито, което се очаква този сезон, май май ще се наложи titanic
По пътя си не виждам много неща,
сигурно и аз стоя на пътя на нещо, което не ме вижда.
User avatar
Lubo
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2007, 21:10
Location: София - България

Re: !!! Сезон 2012 !!!

Post by Lubo »

yotoks wrote:Събитията от съботната "разходка с лодка" ме накараха доста да се замисля за предстоящия сезон. В тая връзка имам предложение да се отвори специална тема - Спасяване в бързи води, където да се постват разни материали по тематиката и съответно да се коментира кое е правилно, грешно, защо е така, а не иначе...
Другото, което бих предложила е да се организира курс/семинар/учение или каквото там ще да е, на който да се наблегне по възможност и практически малко повече на техники за спасяване и самоспасяване в река. Да се засегнат по-подробно теми от сорта как се преминава през участъци с паднали дървета, срутени мостове..., как се помага на "заклещен" каякар и/или каяк, как се скача бент, малко възли, полиспасти и т.н.
А дали пък вече няма някъде такъв курс?

Както днес Росен отбеляза "всеки каякар трябва да е и спасител"!!! Предвид Замбезито, което се очаква този сезон, май май ще се наложи titanic
По скоро трябва да се наблегне на процеса с обучаването и усвояването на техниката на гребане! И кой реки са ти по силите и можеш ли да се самоспасяваш,ескимотираш и т.н теми за спаяване колкото щеш из форума.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: !!! Сезон 2012 !!!

Post by manev »

Lubo wrote:
yotoks wrote:
По скоро трябва да се наблегне на процеса с обучаването и усвояването на техниката на гребане! И кой реки са ти по силите и можеш ли да се самоспасяваш,ескимотираш и т.н теми за спаяване колкото щеш из форума.
Аслъ !!! както казват възпитаните `ора
За външни фактори и човешка намеса в реките тип дървета, мостове и бентове лек няма. Освен ако не си носите флекс да си одрежете арматурата дето ви се е забила в задника или ребрата.

На курса Миле за това вкарва всичките си рисувателни способности да ви обясни каква е логиката на действие ако попаднете в бент и изрично се говори "ако попаднете" ..а не да провокирате това и да скачете в него ;)
За последно Дачков пи бистра вода от един бент и хората които бяха там могат да ви кажат как ни постави ситуацията в положение в което от вода с лодките не можахме да му помогнем. Ако нямаше условия да му се метне въже от брега и реката беше по широка ... "мнооо смешно" щеше да стане ;)

На същия тоя курс за това ви карам да се делите на малки групи, да седите един зад друг без да се разкъсвате, да броите колко човека сте на старта, да минавате бързеите така че непрекъснато да виждате кой къде е, да не оставяте най неопитния последен и на всяко място което не виждате от къде се минава да излизате и да покривате с въжета бързея.

Това са малките неща и те се развиват правопропорционално с гребането. Ако сте в отвесен каньон и не можете да се върнете и 60 курса да сте изкарали ..оня пак ще си е под дървото или в бента ;)
... и тука вече идват на Любчо репликите .... Било ли ви е мястото там в тоя ден и в тая река ???

...м/у другото се нахаках по същия начин в същото дърво ...ама понеже от келешлък на два пъти в Благоевградска река седях под едни дървета ...та си жертвах лакътя и якето само и само да не се наредя и аз там :) ... тва е от страх не е от техника ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
Lubo
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2007, 21:10
Location: София - България

Re: !!! Сезон 2012 !!!

Post by Lubo »

Като казах гребането нямах в предвид гребане на тихо или загребване от ляво и от дясно.Имах в предвид Гребането в бързи води което е съвкупност от детаили и качества които се придобиват с времето и правиното развите на гребеца.Исках да кажа,че неможе хора които се срещат за първа година с лодка да надскочат себеси и да се метнат на река която дори и доста по опитни каякари имат респект към реката и не влизат там с лекомисли, за тази претценка става въпрос.
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: !!! Сезон 2012 !!!

Post by petkan »

Уф, научи се да пишеш. Моля те. :D
Post Reply