7 минути под вода - оцеляване, спасяване

Реки, описания и статии

Moderator: vandobrev

User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Филми 2012

Post by manev »

Според мене е задължително поне веднъж човек да посети курс тип БЧК защото ако не друго при инцидент ще е разбрал основното правило ...а то е ... НЕ БАРАЙ
При неправилно диагностициране можете да утрепете човек с едно движение. В зависимост от травмите има различни положения при които се превързва, шинира или транспортира пострадалия. Ако не сте действащ лекар ще ви е трудно да разберете каква е травмата или диагнозата.
Само факта че сте стегнали някой крайнк за да спрете кръвта от рана и не знаете как се процедира може да го довършите.
От това което запомних и анализирах като важно останаха няколко основни неща.

1. Ако е в съзнание или дава признаци на живот Но не ви е ясно какво точно трябва да правите да го поставите по "специалния" начин да легне и да го завиете с нещо.
2. Да запомните точно в колко часа е "дал фира" защото това е важно за лекарите след това
3. Поне един от вас да има телефон и ваш човек лекар на който да позвъните за съвет ако сте сигурни че знаете какво точно се е случило. Естествено звъните и на 112 ...че ще ви разпилеят после ако се "самоспасявате" и края е фатален.
4. При видимо счупен крайник реално имате в реката само боклуците по лодките и евентуално някой клон ако има дървета ... пробвайте да шинирате с тях на сухо да видим дали ще стане.
5. Ако нещата опират до гръб, врат, глава ....наистина "НЕ Барайте" !!! това вече е тънък лед по който не можете да вървите.
6. Ако стане и продължи и уж нищо му няма но се е търкалял през камъняци или е паднал от високо просто му задайте два объркващи въпроса и веднага ще ви стане ясно че е с мозъчен оток или подобна травма. Обикновено тогава си проличава че нещо не е в ред защото човека се обърква и клони към неадекватност.

Коментирахме с едно ПСС-арче и каза че наистина работи тая схема. Класически случай за тях:
Търсят го, намират го и той здрав прав и уверен че е добре ходи по пътеката. Коментира че се е изсипал по склона но бил в кондиция и му нямало нищо ...онези просто го питат
Трима сте нали ???
И от там отговор тип любимата реплика на "Мастъра" ...
"кой съм аз на къде съм тръгнал" ...пълен блокаж !!!
Веднага го хоспитализират и се оказва с черепно мозъчна травма. Нещо което не си личи и може още два дена да си ходи напред назад и да се срине .... фатално !
Така че изградете схема и го имайте в предвид това ...
Може да са ни лабави реките но не са ни гумени камъните и докато не изгниете някъде една седмица Бат Бойко нема да ви прати хеликоптера ...който не може да кацне никъде :)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Филми 2012

Post by greenhorn »

http://hinko.org/hinko/Dowloads/01/I-10.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - видя ми се смислено.
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Филми 2012

Post by minimiro »

то тва с тоз каскадьора си беше в филма за Рой Беърд
Затва първото нещо дет се учиш кат се качиш на гемията е аварийно напущане, както и неслучайно ората са измислили оня кайш дет минаа откраи докрай през шприца близо до тебе та да не се налага да се свиваш и пресягаш чак на май** си *****та да го търсиш, че да го уловиш и да го дръпнеш....

П.С. Аз пък сметам че чиляка даде фира още с обръщането или съвсем скоро след това, щот той докато стигна до сифоня бая камъни му обра главата пък и цела минута си тече....

Иначе аз подозирам как е оцелял, сигур името е съвпадък, ми ако е татко или рода на оня другия психопат Беър Грил? ;)
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: 7 минути под вода - оцеляване, спасяване

Post by MILS »

Ха така . Чудех се кога бай ви Хинко ще се яви и тука един вид:)
Манчо ,не съм професионален спасител, но репликата" НЕ БАРАЙ" може също да доведе до летален изход в ситуация. Филмчето на NG(на което впрочем имаме запис и мисля че ще го включим в програмата на курса) също показва такава ситуация. Ясно е че ако не си лекар и то специалист не можеш да поставиш диагноза , но в такава ситуация "ТИ" си единствения шанс на пострадалия освен в случаите в които караш с Макаренко :).
Коментирахме лектор ,който ни обясняваше индиректен сърдечен масаж , че има вероятност да строшиш ребро и да предизвикаш белодробна травма.Коментара му беше че рядко му се случва да извършва тази процедура без да строши поне едно две ребра! Човека работеше в спешна помощ и беше лекар с доста опит .
ivak
Posts: 141
Joined: 22 Feb 2009, 20:19
Location: Sofia

Re: 7 минути под вода - оцеляване, спасяване

Post by ivak »

Има ли откъде да си го дръпна това филмче,което го даваха по NG.Пропуснах го,а искам да го видя :roll:
ivak
Posts: 141
Joined: 22 Feb 2009, 20:19
Location: Sofia

Re: 7 минути под вода - оцеляване, спасяване

Post by ivak »

Опа видях че има линк кън него,на предишната страница :oops: мерси
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Филми 2012

Post by manev »

minimiro wrote: както и неслучайно ората са измислили оня кайш дет минаа откраи докрай през шприца близо до тебе та да не се налага да се свиваш и пресягаш чак на май** си *****та да го търсиш, че да го уловиш и да го дръпнеш....
Оххх мамин убавец как ти е голем литража на коремната кухина да ти дам една моя шприцка с която половината курс щеше да се издави ...та и Аз още на първото и слагане :) да те видя как неангажиращо ще дръпнеш и ще почнеш като екскурзиант да напускаш лодката. Има по профи шприцове които не стават само с ритане да се отворят или с леко дърпане ... Човека се навежда напред за да не излага лицето си на камъните и да намали площа като се присвие. Само си представи ако е плитка и бърза реката и тръгнеш да ми се протягаш че да не се мориш много ... (Абе ти да не си роднина на Барзов че ми е познат тоя стил :D ) ... Но най вече можеш да загледаш лактите му и ще разбереш защо го прави. Много си е хубава системата и ефикасна ...
MILS wrote: Манчо ,не съм професионален спасител, но репликата" НЕ БАРАЙ" може също да доведе до летален изход в ситуация.
Може би не съм се изразил правилно ...
Аз въобще и не коментирам баш "първата помощ" защото е ясна че ще се случи или поне някой ще опита. С големи дебили трябва да си тръгнал че да не се опитат да ти върнат жизнените функции. То човека ако не диша и няма пулс няма кво точно да му пазиш :) ...едно две ребра ще ги преживее :)
Притесняваме ситуацията след това защото по добре знаеш от мене че като уж се закрепи положението и се почва с въпроса " и са кво праим" ... хората изтрещяват и се започва едно трескаво подскачане и даване на идеи
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: 7 минути под вода - оцеляване, спасяване

Post by MILS »

Мнение от ivak на Чет Яну 19, 2012 12:00 pm
Има ли откъде да си го дръпна това филмче,което го даваха по NG.Пропуснах го,а искам да го видя :roll:
Линка е кам 2мин презентация ако искаш филма донеси си памет 4Г довечера да ти го запиша.
ivak
Posts: 141
Joined: 22 Feb 2009, 20:19
Location: Sofia

Re: 7 минути под вода - оцеляване, спасяване

Post by ivak »

MILS wrote:
Мнение от ivak на Чет Яну 19, 2012 12:00 pm
Има ли откъде да си го дръпна това филмче,което го даваха по NG.Пропуснах го,а искам да го видя :roll:
Линка е кам 2мин презентация ако искаш филма донеси си памет 4Г довечера да ти го запиша.
Ще донеса ок.
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Филми 2012

Post by minimiro »

manev wrote:Оххх мамин убавец как ти е голем литража на коремната кухина да ти дам една моя шприцка с която половината курс щеше да се издави ...та и Аз още на първото и слагане :) да те видя как неангажиращо ще дръпнеш и ще почнеш като екскурзиант да напускаш лодката. Има по профи шприцове които не стават само с ритане да се отворят или с леко дърпане ... Човека се навежда напред за да не излага лицето си на камъните и да намали площа като се присвие. Само си представи ако е плитка и бърза реката и тръгнеш да ми се протягаш че да не се мориш много ... (Абе ти да не си роднина на Барзов че ми е познат тоя стил :D ) ... Но най вече можеш да загледаш лактите му и ще разбереш защо го прави. Много си е хубава системата и ефикасна ...
Моля моля, мойта шприцка е с двоен ластик даже, ше я отвориш с ритане ма наш га ;)
говорех за принципа, че е по-вероятно да уцелиш с коя да е ръка колана дето е до тебе кажи речи и е 45 санта дълъг отколкото да напипаш дръжка 15 сантиметра на 70 санта от тебе

пак да кажа, разумния човек е на принципа готви се за война пък нека да е мир, не мое се качиш в нова лодка и да се юрнеш, без да си проиграл едно ескимоско поне, или поне едно вадене на шприца....

И все пак, според мене пича беше дал фира далеч преди сифона, поне на възстановката, ти кво, ако не ескимотираш тъй че си висиш и ше чекаш реката благо да те избута до брега и некоя вълничка да ти извади главицата на сухо че да мое си дишаш ли ;)
Аз поне съм изпадал в ситуация на вълни без въздух обърнат, с 3 поредни ескимоски и вълни наново ме обръщат след сяко и моа ти кажа че ама хич не си висиш кротко отдолу, такова ритане и блъскане е че вервай ми, и двойния ластик не успе да ме удържи, е Стоенчо да ти каже как целата лодка скача над водата.... единствено сериозна травма на главата и безсъзнание обесняват подобно кротко и безучастно изтичане....
Last edited by minimiro on 19 Jan 2012, 17:27, edited 3 times in total.
Post Reply