Черна Гора 20-25. Май 2011

Реки, описания и статии

Moderator: vandobrev

User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by manev »

Давам малко пояснения какво ми се върти в главата относно идеята да отидем там.
Според това което виждам най-добре ще е да се тръгне на 20-ти (Петък) като не се ползва основния маршрут ами се мине през Косово. Там съм загледал една клисура и ми е любопитно дали района става за каране на каяк. Самата клисура е разположена до гр. Печ (пец) и се намира на близо до границата с Черна Гора. Разтоянието е 400 км. до там и предполагам че за 7-8 часа ще успеем да се доберем.
От там насетне да се ползват следващите четири дена за мотаене в района. Единствените варианти на които има поне малко шанс да покараме лодка са р.Морача в долната и част, р. Тара и евентуално р. Пива която е зависима от ВЕЦ. Те са по-големите там и са около 3-та степен на трудност. Има вариант и да не течат заради лошия сезон и всичко да си остане на ниво Автотуризъм. Обещал съм на Барзов да го водя до гр. Будва който се намира на брега на морето и е една от интересните дестинации. Оказа се че Чачи също ще е на Тара тези дни и така ще има инфо за района. Ако останем на "сухо" и няма какво да правим можем да се вмъкнем през Шкодренското езеро в Албания и да проверим реките Шала и Кири които очевидно ще караме догодина. Трансферите ги гледах че са около 100-150 км. м/у обектите и няма да ни натоварят. Въпроса е да не се замръква по пътищата защото откриването на равно място за палатки по тези ширини си е сериозно предизвикателство.
Ако има сериозни навитаци предлагам при възможност да си пуснат 20 и 25 май като дати за отпуска за да можем да отидем и да се приберем като бели хора. Връщането от там е 600-700 км. но не искам да си причинявам познатата схема "цял ден в реката и после върти геврека до БГ".
Предложението да се вкарват хора в долната част на Морача е малко рисковано заради специфичните й 200 метрови отвесни стени и невъзможноста да се съпортва от брега. Който беше на Арактос мисля че видя как няма опция за спасяване от брега и плуването заради неескимотиране е крайно нежелателно.
Отново ще прозвуча навярно менторски но имам молба към тези които не са сигурни във възможностите си да си оборудват лодките с въжета и балони. Надявам се да не ги ползваме но все пак сме в "чуждо село".
Каквото и да правим съм сигурен че ще подгоним близо 2000 км. пробег за 5-6 дена.. но ходенето до там си заслужава.
Мислете и казвайте. Който има въпроси да пита с каквото мога ще помогна.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by petkan »

manev wrote:... но имам молба към тези които не са сигурни във възможностите си да си оборудват лодките с въжета и балони...
Ако ще и да са сигурни, пак трябва да имат балони и въже в лодката. Липсата им е израз на прекалена увереност, разсеяност, глупост или и трите заедно. Няма каякар на тази планета, който да не плува от време на време. Господин Ерик Джаксън, например, беше с напълно оборудвана лодка на канала в Прага. Кои сме пък ние, че да се правим на велики?..
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by MILS »

Малко по темата:
Филма доста добре представя средния каньон на Морача и "най-трудния" бързей който е БЕЗ НОСЕНЕ!
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by Demo »

http://gene17.com/valsesiariverfestival/about/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tова, като продължение на трипа би било чудесно?
Душата търси романтика, задникът - приключение...
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by manev »

Demo wrote:http://gene17.com/valsesiariverfestival/about/

Tова, като продължение на трипа би било чудесно?
ееее Бай Вълчо, Вал сесия отдавна ми е мечта ...ма требе сериозен отбор да се съберем за този район ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by manev »

Остават ми празни места в колата. Част от горивото ще си го поема защото каяка ми е вързан на нея както и като гледам на 25-ти лодка няма да ми трябва така че колата може да си тръгне по-рано. Някой ако му се поразвозва из черна гора и е сигурен че няма да метне нисана в каньона може да ми звънне .. ;)
Тръгването остава за Петък към обяд
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
mucev
Posts: 89
Joined: 20 Jun 2008, 10:25
Location: София
Contact:

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by mucev »

Част от групата си е в къщи.Останалата част продължава да бръмчи някъде из Балканския полуостров.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by manev »

...май всички се прибрахме..
Косово и ситуацията около нея доста ни затрудни днес. За сметка на това лицето Барзов се затвърди като един истински гооолям Гъззз. Не съм вярвал че ще ни зареже насред нищото без карта и ще изчезне в неизвестна посока без да се обади и да се поинтересува дали сме останали цяли... но предполагам че от толкова клетви утре скъпоценния му мотоциклет ако запали ще е за да си изхвърли буталата през ауспуха.
Огледах още малко каньони и рекици и има доста интересни места по тези ширини. За съжаление това беше последният път в който обявявам и подемам инициативата да се събере група за да карат лодки. От тук насетне с удоволвствие бих придружил някой на който наистина му се кара каяк, знае какво точно иска да прави и кога.
Благодаря на групата за преживяното
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by manev »

мойте снимки от апарата ...http://whitewater-bg.org/view/galleries/476
качил съм всичките но съм пуснал галерията в раздел "пътувания" който иска да добавя да се логва като bruce lee с парола kkh2005
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Черна Гора 20-25. Май 2011

Post by MILS »

За съжаление това беше последният път в който обявявам и подемам инициативата да се събере група за да карат лодки. От тук насетне с удоволвствие бих придружил някой на който наистина му се кара каяк, знае какво точно иска да прави и кога.
Благодаря на групата за преживяното
No Coment!
Post Reply