Курс за спасяване в бързи води

Реки, описания и статии

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Курс за спасяване в бързи води

Post by genius »

Понеже едва ли ще доживееме някой да ни каже, ето какво намерих:
http://www.facebook.com/event.php?eid=1 ... 7347091363
КУРС ЗА СПАСЯВАНЕ В БЪРЗИ ВОДИ



Кога: 08 – 10.06.2010 / 3 дни /
Къде: река Струма, в района на Кресненското дефиле
Колко: 90 лв.

Програма:
Познания за реките
Екипировка и съоръжения
Първа медицинска помощ
Принципи на движения по реки
Плуване в реки
Спасяване и самоспасяване
Възли и въжени системи
Комуникация в реки
Издирване по реки
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Курс за спасяване в бързи води

Post by manev »

Спокойно Коле, казаха ни сутринта на реката лично. Аз ще се включа 100 % , Васко каза че има места и предлагам да направим една холдингова офанзива. Ще разпитам за подробности и ще пиша ... Което ме подсеща че трябва да планираме и нашия курс по каяк в бързи води ..
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Курс за спасяване в бързи води

Post by manev »

ае бе ...само аз и Кольо най-добрия предател ли ще спасяваме хората ?
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
Lina
Posts: 71
Joined: 18 Jun 2009, 10:53
Location: София

Re: Курс за спасяване в бързи води

Post by Lina »

Чичо Манчо, желание не ни липсва...
ама в много работно време е офанзивата.. иначе аз лично като удавник с удоволствие бих се включила... ;)
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Курс за спасяване в бързи води

Post by Pecata »

Lina wrote:Чичо Манчо, желание не ни липсва...
ама в много работно време е офанзивата.. иначе аз лично като удавник с удоволствие бих се включила... ;)
Като удавник мога и аз. Даже наскоро оттренирахме нещата :D
Може да се каже че имам стаж, така че ще съм с предимство.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Курс за спасяване в бързи води

Post by manev »

Курса мина добре. Препоръчвам на всеки който има възможност да го посети. За тези 3-4 дена в който протича няма да се превърнете в мегаспасители и хора които ще могат пезпроблемно да оказват помощ в реката, но определено ще имате възможност да понаучите някои дребни детайли свързани със спасяването в бързи води. Мойте изводи от това мероприятие са че:
Ако разчитате да преплувам реката и да ви спася ...значи имате страшен проблем :D Каякарите мразят да плуват и в повечето случаи немогат :D
Ако разполагате с опитен каякар повреме на спасителна акция ще спечелите много минути преднина.
Упражненията които са свързани с опъване на въжени системи и пренасяне на хора и товари през реката трябва да се практикуват и преговарят.
Оказването на първа помощ на пострадал е нож с две остриета ..особенно когато не сте наясно каква е "диагнозата"
... И като заговорихме за ножове ... използването на такива които не са предвидени за тази цел и не са поставени на правилното място може да се окажат много опасни. За късмет отиде един рафт а не собственика на ножа ;)
Заговори се да направим втора серия през Октомври и предлагам да го организираме. Много е препоръчително хората които караме на групички да седнем на брега и да си поиграем на "спешно отделение"
Благодаря за приятното прекарване на всички участници и организатори на това събитие
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply