Превантивното в Каяка

Реки, описания и статии

Moderator: vandobrev

User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Превантивното в Каяка

Post by manev »

Тая тема ми е насърце в последно време, особенно след стеклите се събития тия дни. Но да не започваме отначало ;) Преди време с част от хората тук членувахме активно в СПК "Академик" - клуб велик !!! За пояснение това е Спелеоложки клуб създал много кадри и големи пияндета, Но с традиции. Там в процеса на обучение се опитваха да възпитат превантивното в нас. Беше време в което липсваха днешните комуникации (телефони, джи пи ес-и и др.) За това когато се предприемаше проникване в дадена "дупка" беше възприет принципа да информираш лице от Клуба или познат къде отиваш, кога ще влезеш, къде точно ще ходиш в самата пещера и какво контролно време даваш за цялата случка, както и екипа с който влизаш. В най -лошия случай се оставя бележка на входа със същата информация и не забравяш да я махнеш на излизане. Когато цялата история приключи звъниш на лицето "Х" да му кажеш че всичко е ОК. Това нещо спаси онези хорица които ги заля водата последният път в Духлата и ги вадиха 3 дена. Но ! знаеха къде са и кои са. Пещерата е 17 км. галерии и тесняци, без тая информация щеше да е интересно.

В крайна сметка апелирам и ние самите да си създадем тия навици, защото се оказа че някои несъзнателно си живеем с тях и си мислим че и другите са така. Не критикувам никой, просто споделям. В събота като се паркирахме на Бов с бат Миле и видях че рекицата е в "разцвета на силите си" Превантивно звъннах на бай Петко с думите "Реката инги е бесна, с бай Миле сме, кола за навръщане нямаме ще си дойдем с влака" от това загубих няколко стотинки за мобилни разговори. Но знаех че поне един е информиран по въпроса. Нищо че реката е "елемнтарна" въпроса е принципен. Естествено след като излязохме му звъннах че сме ОК. Това са неща които изглеждат смешно на наща "мъжественост и смелост" ама мисля че е време да им обърнем внимание защото напоследък се разпръснахме по реките а експериментите продължават. Не искам някой да седи насред Чепинска или Арда с изпотрешени крайници и никой да не знае че е там.
Ако някой има предложения с какво можем да оптимизираме тези неща, ще се радвам да ги коментираме
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
mitq
Posts: 211
Joined: 06 Dec 2007, 20:11
Location: Рударци
Contact:

Re: Превантивното в Каяка

Post by mitq »

би било добре да се спазват такива правила но за това е хубаво всеки да минава през някаква форма на обучение или инструктаж то тези правила са и за туризма в повечето му форми на мен още не ми се е случвало да ходя сам на река и да не знаят поне двама че съм на река
този проблем ще става все по актуален и голям с нарастването на хората по реките и с трупането на опит и самочуствие от сами те тях което в не малка част от случаите се разминава със моментното състояние на човека или реката
та аз съм за
User avatar
Lubo
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2007, 21:10
Location: София - България

Re: Превантивното в Каяка

Post by Lubo »

ООО да и аз съм за за такава процедура въпреки че наистиа не се виждам сам на река щото ще е скука сигорно бес себеподобни говеда но това е добра и ползотворна идея и АЗ съм ЗА
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Превантивното в Каяка

Post by kayaso »

Нещо интересно:
http://www.youtube.com/watch?v=IPaCXSwj ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false;

А сега си спомнете лятната колекция тениски на ККХ от 2008-ма.

http://grandrapidswhitewater.com/whitew ... ller-dams/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
vandobrev
Posts: 889
Joined: 12 Dec 2007, 19:21
Location: София
Contact:

Re: Превантивното в Каяка

Post by vandobrev »

о йеее :D
пирон-дюбел
Отбрана Ямболска Каратека(ОЯК)
http://www.vandobrev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
pavlin
Posts: 13
Joined: 24 Nov 2008, 23:14

Re: Превантивното в Каяка

Post by pavlin »

Едно от правилата, ако не и първото, трябва да е "Никой да не ходи/влиза сам в реката". Не защото ще е скучно, а защото е опасно. Дори и някой да знае, че си на реката, при положение, че се обърнеш, не успееш да се изправиш и се наложи да излезеш от лодката и да плуваш - няма кой да ти помогне и течението може да те отнесе незнайно къде. За това критичният минимум за група е двама, а препоръчителният трима души.

Друго изискване може да е поне един от групата да носи GSM в непромокаема торбичка в джоба на жилетката. Така при необходимост, може да се извика помощ веднага, а не да се чака да мине уговореният час, та свръзката да алармира съответните служби. Вярно, че въпросните торбички са малко скъпички, но човек не си купува нова всеки месец.

В списъка с необходимите такъми може да влезе и чантичка за първа помощ и т.н.

Това се все известни и близки до акъла неща. Не казвам нищо ново. Радвам се обаче, че започвате да ги дискутирате и вземате на сериозно.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Превантивното в Каяка

Post by graf_bezuhoff »

Темата стана особено актуална. Нека я доразвием с още един задължителен аксесоар - спасително въже, карабинери. Вярно, че наскоро се приспивах като се опитах да си спомня как ставаше оная работа със самозатягащия се възел и си останах с въжето в ръце.

Ако може някой от моите учители, без да се притеснява, че би могъл да направи реклама нанякой магазин, изброи минимума и оптимума чаркове, които е добре да се носят в лодката (в смисъл линк към конкретния артикул). Точно за да не се изтропам във въпросния магазин и да ми продадат като на неразбиращ една раница пълна с джаджи. Или ако не може с линк - поне снимка с технически данни, за да си напазаруваме "компетентно". Иначе трябва да водя някой на шопинг терапия ;).

Мисля, че на много хора, които не идват на въжените практики и на стената за катерене, ще им бъде полезно да научат какво да предвидят в багажа. Дори и да не знаят да го използват, може да потрябва на някой можещ.

П.П. На сайта има раздел "Екипировка", но там притеснително не се появява нищо. И липсва раздел "Безопасност"...
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Превантивното в Каяка

Post by manev »

Графе купи си два големи карабинера от магазина като препоръчително е да са без муфа (поне според мене) 1-2 метра 5-8 мм. прусяк и спасително въже. Каякарските въжета не са придвидени за ползване по алпийските способи, но за по-непретенциозни действия вършат работа. В реката като се стигне до опъване на въжета значи ситуацията отдавна е отишла в посока бедствие и изисква повече детайли от това да можеш да си направиш самозатягащ възел и тн. Не вярвам някой тук да се ангажира с точни описания как се действа с въжета в реката защото самия терен налага импровизации по темата и изключва някои основни принципи при работата с въжета.
Въпреки всичко практиката показва че карабинери и въжета никога не са ни били в излишък. Да не говорим че от няколко години не се гледа с добро око на човек дошъл на реката без въже в лодката. Тъй че който има възможност да си щракне някой друг карабинер в лодката, но да не забравя че всичко което закачаме за себе си в реката трябва да има възможност да се откачи веднага...иначе се обезмисля цялото действие ;)
През останалото време ще пускаме рапели когато можем и ще правим възли. Преговарям в момента с "Къща за Книги и Приключения" да ни организират малко по-интегриран за възможностите ни курс по темата със спасяването в бързи води. Те правят всяка година такъв курс и съм чувал че имат какво да покажат. Най-малкото са способни да организират ситуация близка до реалната.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Превантивното в Каяка

Post by petkan »

Манчо, а къде беше твоето въже във сряда, докато спускахме Чепинска? ;)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Превантивното в Каяка

Post by manev »

petkan wrote:Манчо, а къде беше твоето въже във сряда, докато спускахме Чепинска? ;)
в ръката ми беше и стърчах от камъните с него ;) в неделята липсваше че покрай калабълъка с новото корабче остана закачено на едно важно място да не го забравя :mrgreen: Даже прудупредих всички че липсва и да не се рачита на мене. Иначе до сега един път е липсвало (пак заради смяна на лодката)...ама тогава Шоко щеше да ни удави жениците и много ми липсваше. Съответно ми беше за урок и не се разделям с него. Каквото и да е се сещам че с тия въжета кво ли не сме правили. Парапети сме опъвали, дървета сме теглили, лодките по баира на горе и кой знае още какви извращения. Реално са доста често използван атрибут и е хубаво да ги има в повече. Точно по тази причина тази пролет метнах в багажника и един 20 метров статик да има за по сериозни случаи. А това че някой си е забравил въжето не е трагедия стига да е предупредил, друг е въпроса колко можем да ги използваме тия канапи...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply