Да Регистрираме ли Сдружение???

Moderator: graf_bezuhoff

Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by Svetlio »

Да регистрираме ли Сдружение с Идеална цел (Неправителствена организация)?
Ще помоля всеки, който се чувства Каякар, да изрази мнение За или Против, както и да го подкрепи с аргументи.

Благодаря на всички.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by manev »

ами ще регистрираме що не ... Така или иначе преди малко върнах отговор по мейла за участието ни в Рафтинг федерацията..
Ето и писмото..дано съм отговорил от името на всички .

Здравей Яворе
Пиша от името на Каяк Холдинга. Аз бях един от присъстващите на последното събрание и очаквах малко по-разширено предложение относно създаването на такъв вид Организация. Прегледахме внимателно изпратеното резюме от сбирката и вътре не открихме никакви сходни и смислени цели които да засягат реално интересите на каяк холдинга. Единствено може би за облагородяването на района на Струма. Макар че в някои моменти сме със смесени чувства, защото заради бизнеса там се налага и облагородяването на района. Самите ние се грижим с каквото можем за реката и местата на които къмпингуваме. За нас предложението за това сдружение не засяга интересите на тези спортове а интересите на бизнеса с рафтинга и то точно на определена локация.
Ние от Каяк Холдинга сме широко скроена организация и мирогледа ни стига доста по-надалеч от това на което сме поканени да участваме. В основният си състав холдинга обикаля целогодишно по реките в страната и в чужбина. Самата ни дейност не се ограничава с една река и тн. Именно и за това очаквахме малко по-разширено предложение. Ние все още сме задружно "племе" и не се нуждаем от асоциация която да ни регламентира отношенията един към друг. Стараем се да привличаме все повече хора в спорта и го правим. Подържаме за целта сайт и Форум за да направи спорта достъпен и всеки който има желание да ни открие или да се запознае с материята. Наемаме басейни за обучаване предоставяме екипировка на желаещите, за да могат да стартират постепенно без излишни разходи. Отделно от това почти няма река в България която да не сме обходили, проучили и по възможност спускали. Дори и в този момент 5-6 човека са по реките на Родопите.
Идеята ни за такъв вид сдружения е да се пазят интересите на гребните спортове глобално за цялата държава. Да се пазят реките и водоемите от човешката намеса, да се изгради най-сетне система за метрично измерване на нивата на реките, да се спре безразборното и безконтролно строене на ВЕЦове. Да се популяризира спорта във всеки един град и да помогнем за целта с каквото можем.
Поткрепяме идеите Ви и можете да очаквате от нас помощ при нужда. На този етап решаваме да останем в страни от нуждите и идеите на рафтинга и да регистрираме отделно НПО в което на този етап членството ще е еднолично и всеки който се чувства част от гребните спортове е добре дошъл.




За да не седи цялата работа като поредното празнодумие от инат, предлагам следното нещо:
На всеки от нас нещо му харесва или не в каяка. Много хора от нас имат идеи и виждания по въпроса. За да не регистрираме нещо което да загуби смисъла си малко след като е излязло съдебното решение, ще е хубаво да приложим схемата която използваме в последно време. Говоря именно за разпределянето на задачите и отговорностите.
Давам пример:
На Желязко от години му се ще да има вълна за родео - поставя се като задача и се дава на желязко възможност да работи по идеята без никой да му се меша или той да разчита на някой, но всички подкрепяме и помагаме ..
Бай Миле и Кольо ровят да се спазарят за метричното измерване на нивата - оставят се намира да го изпълнят както си искат ...
Друг който има възможност ще се заеме с комуникацията с разните министерства и държавни номенклатури по въпроса с вецове и затлачване на реките с дървета и боклуци.
Друг ще пази парите, трети жените и някой трябва да полива на бай Вълчо градинката докато е на работа.
С една дума да получим офицялно юридически инструмент с който да постигаме целите си ...без да се взимаме на сериозно.
Всеки който има идеи да ги дава и да видим как могат да се подредят и организират...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
vandobrev
Posts: 889
Joined: 12 Dec 2007, 19:21
Location: София
Contact:

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by vandobrev »

Моето мнение го знаете-"Твърдо ДА"
Аз лично виждам целия смисъл в това нещо като възможност за комуникация и изразяване на мнения,препоръки,несъгласия с официални правителствени и неправителствени(фирми наети от държавата за нещо) организации.Идеята е следващия път като видим багерите по Чепинска(например) да има официална организация която да изрази несагласието си със строенето на ВЕЦ-а,или поне да си получим задължителния(оказа се в такива случаи)канал за преминаване.
пирон-дюбел
Отбрана Ямболска Каратека(ОЯК)
http://www.vandobrev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
mitq
Posts: 211
Joined: 06 Dec 2007, 20:11
Location: Рударци
Contact:

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by mitq »

и аз си мисля че би било добре да се структорират нещата което ще помогне да се представят и във федерацията по кану-каяк която сега се занимава единствено и само с каяк спринт а би трябвало да обръща внимание на всичките му видове ще се опитам да разбера имали начин това сдружение да стане член на педерацията и ако да да го направим в такъв формат може и да потрябва за напред
Човек може да влезе в ада яхнал собствения си език
Philip
Posts: 115
Joined: 06 Dec 2007, 10:43
Location: София
Contact:

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by Philip »

Аз също съм за!Знам че на този етап от житейския си път не мога да помагам с много,но все пак имам желание да има къде да караме още дълго!Съгласен съм с идеята защото си мисля,че все пак така ще имаме глас,който е подплатен и с някакви правомощтия!Както каза Ванаката,като видим,че някъде се готви ВЕЦ,поне да нададем вой,зад който да стои узаконена организация,което все пак си мисля,че даде по-голям шанс за някакви действия!И днес например докато се прибирахме от Родопите,съзряхме вече на финалната права стена на р.Въча,тъжна гледка,по-лошото което чух е,че компанията която строи тази стена,има шанс да се премести и на р.Арда,и да започне изграждането на стена под преливника,демек да се досъсипе реката!Може би регистрирани като организация с идеална цел,можем да опитаме да се преборим!Това беше само пример!Естествено и да настояваме за по-голяма грижа от страна на държавата за речните корита,а една организация определено би имала по-голям авторитет при подобни случаи!Та аз съм за!Харесва ми идеята на Манчо за разпределението на задачите!
User avatar
Lubo
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2007, 21:10
Location: София - България

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by Lubo »

Абе това с вецовете незнам дали някои ще обарне внимание но определено трябва да сме някаква регламентирана организация за да може да изразяваме мение и то да е законно и думата ни да има няква тежест а не да бъде дума от просто групичка хора които беснеят по реките такаче моето мнение е тврдо ДА и ако има с кво да помогна и да съм полезен ще съдеиствам!
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by Demo »

Браво за писмото чичо Манчо! Епистоларнико наш... ;) ДА, ДА, ДА казвам аз, на цялата работа и организация!
Душата търси романтика, задникът - приключение...
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by manev »

и те така :D
Свърши ми годишния отпуск от холдинга и като гледам па не се работи по задачките.
Какво имаме до тук.
Наблюдава се горе/долу общо съгласие в повечето хора, въпреки че не са заявили офицялно тук. Като за начало ще трябва да съберем малко левчета за да се направи регистрацията. През това време всеки да мисли с какво може да бъде полезен. Както и да видим всъщност колко човека сме. Моля ви се нахвърляйте си някви идеи в главите и ги кажете, колко то и незначетелни да ви се струват те. В четвъртак да го обсъдим и да съберем някой лев за регистрацията с която Светльо реши да се заеме "доброволно". Аз ще гледам следващата седмица да организирам някво среща със скьорчетата за да ни пояснят реално как стоят нещата на практика с такива организации. Просто те вървят по тоя път вече 10 години и не е нужно да откриваме топлата вода.
Какво следва по нататък:
Трябва да се определи седалище за пред властите. Най-вероятно по стар обичай като адрес ще е на някой от нас. Мен, Петко, Светльо и тн. Това не е много от значение, но е хубаво да се вземе в предвид заради лесната комуникация. Ако е толкова пък важно на адреса ми в офиса е регистрирано какво ли не, та и една асоцияция ще си намери място. После ще имаме и банкова сметка която трябва да се захранва от време на време. Демек да решим дали ще взимаме някъв членски внос, доброволен разбира се. Мойто мнение че не трябва да е задължителен, та даже и официялно да не съществува.
И преди всичко:
Идва проблема с управителния съвет:
Моля ви не го взимайте като раздаване на медали и почести и длъжности. Всички сме се нагледали на това. Трябва миродавно да се изберат хора които да имат време да отворят една поща или ако се наложи да скокнат да свършат някоя работа. Останалото е въпрос на бумащина.
Тия работи хич не звучат "Келешки", но ще трябва да се вземем насериозно за няколко седмици. Така че смело с идеите и да видим как може да се реализират.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Jeorjina
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2007, 14:48

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by Jeorjina »

Манчо,едва ли от мене зависи вашето решение,но пък мога да помогна донякъде ,ако това ми влиза в мирогледа и възможностите.
Не искам да ви отчайвам,но ще ви кажа ,че голяма битка ще пада ако искате да ви включат в средите на родната федерация по Кану-Каяк.Ще ги е страх да не им изядете 'ляба!
Възможност:Асоциация - самостоятелна!
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Да Регистрираме ли Сдружение???

Post by graf_bezuhoff »

След преглед на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (не съм юрист), вкратце изброявам следните важни точки, които трябва да бъдат изяснени и формулирани, за да заработи Сдружението:
1. Определяне на дейността
2. Цел на дейност
3. Наименование
4. Седалище и адрес
5. Представителство - управителен орган, представител
6. Устройство - клонове, членове

Какво се вписва в регистъра:
....
Подлежащи на вписване обстоятелстваЧл. 18.(1) На вписване в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел подлежат следните обстоятелства:
1. необходимото съдържание на учредителния акт или устава;
2. адресът;
3. имената и длъжностите на лицата, представляващи юридическото лице с нестопанска цел;
4. определянето за извършване на общественополезна дейност;
5. общият размер на първоначалните имуществени вноски, ако такива са предвидени;
....

И най-важното:
....
УчредяванеЧл. 19.(1) Сдружението се учредява от три или повече лица, които се обединяват за осъществяване на дейност с нестопанска цел.
(2) Сдружение, което е определено за извършване на общественополезна дейност, се учредява от най-малко 7 дееспособни физически лица или 3 юридически лица.
Съдържание на уставаЧл. 20. Учредителите приемат устав, който трябва да съдържа:
1. наименованието;
2. седалището;
3. целите и средствата за тяхното постигане;
4. определянето вида на дейност съгласно чл. 2;
5. предмета на дейност;
6. органите на управление;
7. клоновете;
8. правомощията на органите на сдружението;
9. правилата относно начина на представляване на сдружението;
10. правилата относно възникването и прекратяването на членството, както и реда за уреждане на имуществените отношения при прекратяване на членството;
11. срока, за който е учредено сдружението;
12. реда за определяне на размера и начина на внасяне на имуществените вноски;
13. начина на разпределение на останалото имущество след удовлетворяването на кредиторите.
....
ОрганиЧл. 23.(1) Върховен орган на сдружението е общото събрание.
(2) Управителен орган на сдружението е управителният съвет.
....

С две думи, голямо мислене и писане ни чака, а най-вече ни трябва някой поне малко юрист да ни виси на главата с насочващи въпроси.
Locked