РАДИОСТАНЦИИ!!!

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Locked
User avatar
borkata
Posts: 59
Joined: 21 Dec 2007, 20:58
Location: София
Contact:

РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by borkata »

Това, което ви разказах за радиостанциите по нова година го пускам тук за обсъждане.
Ето и един линк за тях http://www.alan-uk.com/midland/products ... e_g7.shtml
В София ги търгуват по 300лв. за 2бр.
Идеята е да имаме собствена радио връзка помежду си,
без значение дали сме на път,вода или писта.
Това което ми казаха е, че този модел е разрешен за свободна употреба, но е доста по мощен от другите такива на пазара,
може и да се ползва конкретен канал,който да се кодира само за дадена група.С това не съм много наясно, но трябва да се поразпита малко.
Когато водата ти дойде до устата - горе главата.
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by kayaso »

не знам какво сте си говорили, но идеята за радиостанции е много добра!
Ще споделя това, което аз знам.
Има два свободни за употреба честотни обхвата. Единият е валиден за Европа а другият за Америка /САЩ/. Те се различават и за това и продуктите преизвеждани за двата региона са с различни настройки. Това означава,че редиостанции от еднакъв модел и производител могат да не работят заедно.
Когато караме колела ние ползваме едни станции Cobra, които са закупени от Америка. Аз съм много доволен от тях. Малко са големи, но си ги избрах такива, защото са с 4 батерии /АА/ и най-важното е, че работят на 3 мощноости - 0,5 2 и 3 Вата. При максимална мощност - 3 Вата им дават 7 мили, около 10-11км. Изпробвал съм ги - от квартал И.Вазов - до драгалевския лифт, малко преди Бай Кръстьо се чуваха. Но това е по права линия. В планината, където има релеф, сигнала се губи много лесно. Все пак, работят много добре и са много полезни, особено когато се губим, правейки маршрути за колела. Имат добра защита против вода - държат на дъжд а и са давени 2 пъти в Струма, макар че не са предназначени за такива условия. Ако идеята е да сеползват и за WW не стават, защото с този размер не влизат в херметичен калъф за телефон.
Цената на 2 станции беше около $ 75 в магазин в щатите.
С много добро качество са Моторилите. Чачи ползва такива, но са само до 0,5 вата.
До колкото знам още, максималната позволена мощност без лиценз е до 0,5 Вата, което означава до около 3 км. разстояние.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by manev »

Яска предложението (както обикновенно) дойде от моя страна и беше провокирано от това, че като се пръснем по пистите и платата на Витоша си звъним като откачени за да се намерим. Същото нещо го има приложено в Бассес. Станциите ти са много добри, ма са на няква шашава система която имате само ти и Чачи и не сработва с европейския стандарт който има масово приложение тук. Боре е дал добро предложение но както винаги в негов стил се хвърля на най-голямото и сигурно , което не е лошо но не всеки може да си го позволи. Има и доста по ефтини варианти. Предлагам да си джиткаме на най стандартната и приложима система. Аз съм готов да се метна в кереча.
Може би бай Миле ще каже нещо повече по въпроса ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Kotsaev
Posts: 10
Joined: 07 Jan 2008, 11:18

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by Kotsaev »

Въпросът с радиостанциите е дикутиран много в нашиуя форум (БАССЕС). За да си спестите ровенето тепътва ви пускам три теми от там: http://www.befsa.com/forum/index.php?sh ... &hl=uniden
http://www.befsa.com/forum/index.php?sh ... &hl=uniden
http://www.befsa.com/forum/index.php?sh ... &hl=uniden

В планината масово ползваме един модел на Uniden - 1558. Станцията има много приличен обхват (перфектна чуваемост Алеко - Подуяне примерно или х. Рилски езера - Горна станция на кабината на Боровец). Цената и беше към 90 кинта ... за два броя. Проблемът е, че трудно се намира.
В общи линии изводът е, че набутването на повече от 100 лева за станция не гарантира качество на връзката.
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by Demo »

Аз предлагам (както обикновенно) да си купим радиостанция, а не некакви лиготии като уокитокита! По нея ще излъчваме специално подбрани радиопредавания и всеки ще бъде радиоводещ в определени часове. Така всеки слушайки радио, може да се обажда и да казва къде се намира на дежурните телефони. Радиостанцията или т.нар. радио, ще се казва Радио Каяк Келеш и слогана ще бъде: Радио Каяк Келеш... за нас! Трябва да излъчва в УКВ, ДВ, СВ, КВ и ...НСБОБ. Ще има уроци по каяк в ефира и други екстри, които ще обсъдим на сбирката, щото не ми се пише тук, за да не ни открадне някой идеята и после ще стане напечено с авторските права... пу, за назе си е! :D
Душата търси романтика, задникът - приключение...
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by manev »

Взимайки в предвид аватара ти, предполагам че ще искаш всичкото ефирно време след полунощ.
"размисли и страсти с Афродит КирилоФ " и "зелената пътека на любовта" ще са водещи предавания а аз спецялно се заемам с написването на музиката към началната шапка на предаването. Работното заглавие ще е "наргиле кючек".
За себеси заявявам
Сутрешния Блок- Чичо Манчо пак се успа. :)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by kayaso »

яз съм активен сутрин! :D може ли...?
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by petkan »

Обява: търси се радио-водеща да партнира на Ясен в ранно-сутрешния блок. В какво точно ще партнира остава да се уточни преди, по време и след интервюто... :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by manev »

ае малко по сериозно
това е линк за системата която е пробвана
http://en.wikipedia.org/wiki/Family_Radio_Service
а това са стациите които са най добри като цена и качество
http://www.dickssportinggoods.com/sm-un ... 62535.html

ае инжинерния състав да се размърда
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: РАДИОСТАНЦИИ!!!

Post by MILS »

Абе като занам какви инжинери сме ме е страх да ходя на лекар.
Значи няма проблем да си изберем и този US стандарт FRS/GMRS стига да си организираме доставката на оборудването.
Mалко е незаконно ама кой ти гледа.
Всъшност проблема ще дойде когато в БГ някой реши да оперира на тези честоти(навремето там бяха мобифоните и се ще намерят или вече са намерили някакво приложение).Тогава ще си изхварлим станциите и ще си купим нови:)
Европейските стандарти PWR и LPD пък май са им по скапи станцийките пък и имат по сериозни ограничения за мощността(ако производителя е решил да ги спази де)което ще намали тяхната далекобойност.
В крайна сметка имам три станции и нито една не ще да си говори с другите така че каквото и да изберете аз съм ОК:)
Имайки предвид избора на сродните нам браншови организации които имат и сериозен опит в експлатацията на такива съоражения може би ще се метнем на USстандарта пак каквото стане.
Колегите Чачи и Железния ще са на далавера техните станции са именно такива.
Но както се казва последната дума има най трезвения на масата(разбирайте сбирката в четвъртак).
Locked