системата за категоризация на реките

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

системата за категоризация на реките

Post by kayaso »

нека изясним:
До колкото знам в момента съществуващата международна система за категоризация на реките е 6 степенна. От първа до шеста, като шеста степен е най-високата категория на трудност. Твърди се, че 6-та категория е невъзможно да бъде премината.
Вярно ли е, че съществува практиката, че ако една река или пасаж от река е категоризирана като 6-та степен, при преминаването и тя преминава в по-нискък клас?
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: системата за категоризация на реките

Post by manev »

И аз незнам къде е границата м/у 6-та и "Х", главата ми е толкова объркана от локуми на тая тема че вече незнам. Според мен е субективно.
Image
в тая гад щях да се нахакам лятото. Но и тя си сменя поведението със промяната на нивота на реката.
Image
Image

Много е аналогична на онези кофти подредени камъни на Рилска река които са малко след каскадата на "Пастра" общо взето местните го класифицираха като 5+ , което аз си преведох като препятствие със съмнително минаване. Е да де, ама по други схеми щом има път до реката и близко населено място и болница, категорията му падала. Ама я ти се заклещи под камъните и си счупи врата, па иди търси болница. Според мен няма точна категоризация и няма и да има. Всеки си интерпретира на тая тема и обикновенно винаги има различни мнения. Само "бруталните" препятствия се категоризират точно защото там е видимо че ще дадеш "фира"
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: системата за категоризация на реките

Post by manev »

Ето и нов пример за субективност в категоризацията. Става на въпрос за вечния и коментиран бързей на Струма "Каскадата", "Помаковия", "Специалитета" и кви ли не още наименования. С годините на този бързей му е излязла доста лоша слава, подкрепена с два смъртни случая за жалост. Смея да застана зад теорията че и имиджа му е доста подпомогнат от какви ли не страшни истории, разказвани от местните, както и от част от каякари и Рафтаджии. Не казвам че не е сложен, че не е опасен, но понякога изкуствено се "травмира" начинаещия каякарски мозък и често се случва хора да влизат вътре натоварени психически че "ей са си отидоха като овца без история". Съоветно се нахакват в бързея с доста черни мисли и се "предават" на първото препятствие което срещнат, макар технически да са готови да преминават такива препятствия. Чистата психика и психологията са основен процент от развитието на даден екстремен спорт и наличието им винаги помага. Дотук с теориите ....
Да видим обаче къде е парадокса. Статистически всичките сакатлъци по бързея в последно време се случват на ниско ниво на водата. Строшени ребра, спукани тъпънчета и още куп причинени болежки се записват в досието на гореспоменатия бързей. Когато падне водата на Струма се споделя теорията че категорията и пада драстично. Куцо, кьораво и сакато се мята вътре с идеята че е лесно и няма страшно, защото нито течението е бързо нито долу валяка ще те закара при "потъналия ТИР" и някаква мистична "жигула" дето всеки път ровя с греблото да я чукна по тавана. Обаче е плитко и стърчат камъняци дето паднеш ли им няма отърване. В крайна сметка се оказва че така както можеш да се пречукаш на ниска вода (категория) там, не можеш на нормалното средно ниво на реката. За това и мисля че всеки човек поне с малко опит трябва да се съобрази с категоризацията, но определено трябва да се научи на точна преценка в дадена ситуация.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: системата за категоризация на реките

Post by Demo »

Мъдро. Интересно, каква оценка би поставил всеки от нас на въпросния бързей, при наличието на водата от последния път? аз, така, една петичка бих му сложил :shock:
Душата търси романтика, задникът - приключение...
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: системата за категоризация на реките

Post by petkan »

Аз като последен (май) патил там ще кажа, че е като за около 4+ до 5- и то най-вече заради камъка най-долу. Дефиниция за 5-та категория (по спомени) беше: да има единствено минаване и всяко отклонение от линията да е свързано със сериозен проблем.

Колкото и неточен да е цитата мисля, че не е приложим за "каскадата". Там има добра и сравнително лесна траектория в ляво, преди големия камък долу. Както Филип показа онзи ден и от дясно може да се мине на съответното ниво на водата. Имайки предвид горното съм по-склонен да определя бързея на 4+. Това че се удавих така ефикасно е плод на собствената ми некадърност, а не на трудноста на бързея или количеството на водата. ;)
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: системата за категоризация на реките

Post by kayaso »

темата започва да става интересна, макар и не точно в насоката, за която си мислех. Зададох конкретен въпрос, на който се надявам да получа отговор. Ето до пак: Вярно ли е, че съществува практиката, ако един бързей е смятан за невъзможен за преминаване /сиреч категоризирен като клас 6/, то ако някой успее да го премине, категорията му пада?
Ще поясня защо задавам този въпрос? Всъщност зададе ми го един приятел, а аз само го написах тук. Той изказа мисълта, че такава практика е погрешна, защото ако един бързей е класифициран веднаж като клас 6, то нивото на трудност не би трябвало да му пада само защото някой е успял да го премине! нима с това бързея става по-малко опасен или труден за останалите каякари? Това би било подвеждащо за тях и означава че системата за категоризация е погршна.
За да се елиминират подобни грешки, би трябвало не да се понижава категорията на едни и същи бързеи, а да се увеличава броят категории. Като пример ще дам скалното катерене. Преди години се е смятало, че 7-ма категория е била невъзможна за преминаване, таван на човешките възможности. После се оказало, че нещата са стигнали далеч напред /нагоре/. По времето когато се занимавах с катерене, световния елит катереше 11-та. А сега 11+.
Не че ние в България караме реки над 5-та, но ако помислим логично, излиза, че грешим. За това искам да разбера, има ли такава практика за занижаване на категорията или само ние така си приказваме. А може би ,само аз така знам? Моля отговорете ми!
А колкодо до субективността даването на оценка за трудността, то е ясно - има хора, има субективност. Тоива не може да се избегне. Може само да се стремим да я понижим, чрез използване на ясна и категорична система за оценяванем, и чрез вземане предвид оценката на възможно по-голям брой оцеители.
Искам да кажа и нещо за психиката. Разбира се, че тя е силен фактор, и то не по малко от техническата подготовка. Искам да кажа, че след случаи подобни на този в неделя / в дупката под каскадата/ хора, които по принцип не се чувстват достатъчно уверени да карат този бързей, по добре да поизчакат малко... да мине време от случилото се, защото това което стана, действа не много окуражаващо а там трабва да се влиза напълно уверен!
Освен това, случката с Петко ни напомни, че не бива да подценяваме каскадата. Цяло лято си караме и играем на ниска, бавна вода. Сега ситуацията иска гребанье, иначе се случва е...
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: системата за категоризация на реките

Post by petkan »

На въпроса ти: да, категориите и в каяка в бързи води растат и се променят. До не много отдавна върха на трудността е била категория 5. Във въпросното време, когато се каже че нещо е категория 6 това беше синоним на нещо което не се минава. Минаха някакви години и сега не е рядкост да се видят неща като "5+", а понякога и "6". В калифорнийския справочник се ползва "V+", но принципна разлика няма. На Соча местните смело употребяват категория "6" за т.нар. "катаракт", въпреки че се минава. Определено се върви към приемането (освен ако вече не се е стигнало) на "шестицата" във официалната каякарска категоризация.

Както и при катеренето, или където и да е другаде, определянето на трудноста на трасето е повече или по-малко относителна. Присъствал съм на спорове между катерачи от доста висока класа, които не можеха да се разберат по въпроса за един тур в Йосемити. Разбира се, колкото са по-опитни, толкова различията са по-малки и спора е в "+" или "-", а не цяла категория. Определено ние няма да открием топлата вода и в този случай. :)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: системата за категоризация на реките

Post by manev »

Яска бате ще се цитирам...И аз незнам къде е границата м/у 6-та и "Х", главата ми е толкова объркана от локуми на тая тема че вече незнам" говориш същите неща които и ние пишем. Явно за себе си искаш да направиш нещата в точни граници (това е твоя стил :D ), да е точно и ясно всичко, за да можеш да си имаш "летви за прескачане". В същото време обаче вярваш в субективното, мааалко като чели си противоречиш. В крайна сметка Петко ти го написа "Сам съм си виновен щото подцених бързея и винаги ще има приблизителна категория съпътствана с плюсове и минуси". Има ли хора субективноста е неизбежна. Въпроса е летвите които се поставят да са добре полирани за да няма трънчета по тях.
Давам ти доста подкован пример от едно от последните Фрийрайд състезания. Там нещата са същите като при нас, само че подкрепени с доста по-голяма медийна подкрепа. В процес на това летвата се вдигаше по на високо и на високо, докато последният път не избраха трасе което беше супер атрактивно но граничише с отвес за катерене и декор за поредния мега звезден безумен филм за това начинание. В крайна сметка още в началото загина човек ...и чааак тогава някой зададе въпроса "къде е границата и не е ли време да престанем да я вдигаме тая "летва". Така че "мисля че всеки човек поне с малко опит трябва да се съобрази с категоризацията, но определено трябва да се научи на точна преценка в дадена ситуация". И вземи остави каяка да е с "отворен код"
пък като се замислиш, да те питам ...каква е категорията на ниагарския водопад ???...виж колко минавания има :D и всичките "чисти" :D
В Европа и Америка винаги са имали разногласия и различия в категоризацията на какво ли не. Каскадата наистина е 4+ но глупоста, некадърноста и невниманието могат да ти я направят 10-ка ;) Аз лично отказвам да давам точни категории защото винаги се крие някой плюс или минус.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: системата за категоризация на реките

Post by MILS »

Е сега се наиграхме , както казва Чачи.
Въпроса за категоризациите на реките сигурно го има във всеки форум за каяк.
Като начало да кажа на Манчо,
категоризацията не пада ако имаш път и болница наблизо,
Категоризацията се повишава ако няма комуникация(път) и при студено време (вода).
Разликата между двете твърдения е очевидна.
Верната информация за дадена река е категорията и отнесена кам дадено ниво на водата(като не езадалжително високото ниво да е по висока категория).
В стила на това бих казал че специялитета е 4+ на висока вода 5, а на студено време или на много висока вода проблема си е за тоя дето кара:)
Личното ми мнение е че категоризацията е много ценно нещо ако служи за ориянтир и много вредно ако служи за мерене на пишки(за което често се използва).
User avatar
Chachi
Posts: 58
Joined: 09 Dec 2007, 16:38
Location: София

Re: системата за категоризация на реките

Post by Chachi »

Яска доколкото аз разбирам това което питаш е дали категорията на бързея пада след като някой келеш е минал през него!НЕ!Аз не знам да има такава практика...Бързея си остава толкова опасен,но нивото на каякарите се вдига,и когато повече идиоти започнат да го минават това води до вдигане на категориите!Както тука вече се писа преди беше най висока5 категория,сега е 6 а за разлика от 6 и Х е че има шанс за минаване докато Х почти няма но пак ще се намери някой късметлия да се изкелеши и да мине
Чачи,тури си един Flex Type
Locked