Въпрос за Каяк от начинаещ

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

maverick7bg
Posts: 7
Joined: 20 Apr 2009, 15:16
Location: Sofia

Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by maverick7bg »

Първо здравейте на всички :)

Изчетох доста неща и не мога да стигна до решение какво е най - удачно за мен. С приятел се запалихме преди 2 години и от тогава гребем на кресна - първо беше рафтинг а сега каяк - голям кеф. Стигнахме до извод да си вземем наше оборудване - вече имаме неопрени каски жилетки тн..... останаха ни каяците и греблата. Гледам различните видове и не мога да предценя кой би бил идеалният за нас - трябват ни два броя - като структура сме 80/90 кила 180/190 височина,whitewater търсим. Гледаме предимно тези на Pyranha за момента и искам да ви питам дали имате актуални цени на тях - или да пращам мейлче на sales отдела им. Да ме насочите евентуално към човек или някой който може да помогне. Или трябва да се справя самичък - имам хора в UK които биха докарали каяците до тук. Незнам дали съм особено изчерпателен... видяхме доста други лодки но все пак не сме отделили и особено големи суми - говорим за 700-1000 лева примерно.... на човек. Спрахме се именно на пираните защото май те са на разумни цени. Всякъкво инфо би ни било от полза - предварително благодаря.
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by Pecata »

Здрасти!
За съжаление не си много изчерпателен. За да може някой да ти даде съвет трябва да кажеш и за какво ще я ползваш лодката,
само за спускане по реката, за сърфиране или и за разни фигури. От това зависи какъв ще е обема, дължината и формата.
Също така лодката нова ли да е или втора ръка. За 700-1000 лева можеш да си намериш само Пираня втора ръка,
но пак се съмнявам а и не се знае на какво дередже ще е. Нова Пираня до колкото знам е над 1200 евро.
Като купуваш обърни внимание и на разните джаджи за регулиране на седалки, облегалки и тем подобни.
Според мен колкото повече по-добре. Хубаво е да ти е колкото може по-удобно.
Днес се качих в един Прион-Флай и се почувствах доста некомфортно.
Казваш че сте 80/90 кила 180/190 височина. Да не вземете някоя лодка в която няма да можете да влезете (да се съберете) :D .
Успех.
maverick7bg
Posts: 7
Joined: 20 Apr 2009, 15:16
Location: Sofia

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by maverick7bg »

Здравей,

Много ти благодаря, че въпреки малкото инфо си се навил да дадеш някъкви насоки все пак - та лодката може и да е нова и втора ръка. Нямам претенции за марка и за това питам :) явно, че бюджета ще се преразглежда :) Лодката ни трябва за Кресна предимно - не бих казал че водите са "най - белите" но знаете за какво говорим - уикенда там видяхме двама пича с GUMOTEX K2 надуваем и се справяха ОК - някой може ли да каже нещо за това. Като ги видяхме че са заедно - смисъл двоен каяк доста се замислихме да не взимаме 2 отделни а един но не знам колко точно такъв е удачен въпреки че в сайта дават че е whitewater.

Много благодаря отново за отговорите :)
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by kayaso »

здрасти и от мен.
Труден е избора е в началото, като не знаеш точно за какво ти трябва лодката, но за това е форума.
Първо искам да ти кажа, не си прав са кресненският пролом. Водата там е доста бърза, или поне е достатъно бърза да да попадне в този клас. Реката в пролома е от кас 3 - 3+ с изключение на Каскадата / Казана,Помаковият или както там още се казва .. бързей./ Да, реката не е толкова стръмна и технична, както повечето планински реки, но /особено/ при високи нива, не бива да се подценява. А ако имаш предвид буквално за цвета на водата, това е друг въпрос ;)
К2-то е много добра лодка от няколко гледни точки:
- 2 в едно /включително и цената/
- много е стабилна и се обръща относително по-трудено спярмо полиетиленовите каяци
- ако се обърнеш с нея, лесно се преобръща в нормалното положене и лесно можеш да се качиш върху нея, без да ти се налага да можеш да правиш ескимоското.
- спадната заема по-малко място от колкото половин каяк.
- към нея можеш да прикрепиш багаж в непромокаеми торби, до общо тегло 200 кг.
Всичко това я прави много привлекателна за начинаещи. С др. думи, с малко знания и умения с нея влизаш направо в големите бързеи. И то не самко по Струма и Арда, но би могъл да караш и много от по-малките реки. Колко... това още не мога да ти кажа, защото тук никой не го е пробвал, но ми се струва, че тези лодки "могат" много повече, отколкото предполагаме. Тук имам предвид, че едва ли ще става за реки като Бели Искър или Черни Вит, където можеш да караш с пластмасов каяк. Но практиката показва , че до тези реки се стига след /поне/ 2 сезона каране.
Искам да споделя още нещо: изненадан съм от манереността на К2-то и възможностите й за провиране между скали и камъни, при това натоварена с екипировката на 2-ма човека за двудневно спускане /дрехи, храна, бивачна екипировка/
Това са положителните и качества и те не са малко. От друга страна... или по-точно от моята гледна точка - истинското каране в бързеите започва от момента, в който се качиш на полиетиленов каяк.
maverick7bg
Posts: 7
Joined: 20 Apr 2009, 15:16
Location: Sofia

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by maverick7bg »

Много благодаря за изчерпателното инфо, за класът на кресна съм запознат, на казана съм се пускал само с рафт де :) все още не съм с каяк но мисля че този сезон ще станат нещата. Това което каза ми трябваше за да се донавия :) това ще е нашата лодка. Моля последно който има телефони или контакти на вносителите на GUMOTEX да ги предостави тук или на ЛС :)

ОТНОВО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ :)
Philip
Posts: 115
Joined: 06 Dec 2007, 10:43
Location: София
Contact:

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by Philip »

Здр Maverik.Реших да се включа в разговора ви,понеже забелязах че говориш за габаритите ви са около-190см и 90 кг,е и мойте са в този диапазон(не е много лесно с намирането на лодки ,но се преживява)!А аз притежавам две полиетиленови лодки-едната съответно Creek и една Rodeo(родео поне за моите размери)!Та ако някой път се засечем на Струма,мога да ви предоставя да пробвате как е размера,това ще ви даде ориентир за по-нататък,ако тръгнете да карате подобен стил,естествено!Надявам се ще мога да помогна! :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by manev »

ммДа, Филип е прав. За да подкараш каяк в бързи води е хубаво да се позавъртиш около хората и реката и да видиш колко бързи води ти се карат и колко каяк. Всичко друго може да доведе до набутване на пари за екипировка и тн..
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
maverick7bg
Posts: 7
Joined: 20 Apr 2009, 15:16
Location: Sofia

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by maverick7bg »

Момчета много ви благодаря. Philip - mоже ли да получа контактите ти на ЛС за да се чуем и евентуално съгласуваме някъква засечка на Кресна - много ще съм задължен за съвети и тн - бирата е от мен :) толкова въпроси имам дано не ме напразиш де. Много бих бил благодарен преди да изхарчим каквито и да е пари да сме помислили точно за какво да са и да получим съвет от вас. Последно попаднах на надуваеми каяци на http://www.go2neverland.com/ae/aesum.php" onclick="window.open(this.href);return false; - адвансед елементс - сториха ми се доста зле - вие какво мислите за тях ? Изглеждат ми всичките като за разходка и нищо по сериозно :)


Благодаря отново на всички оценявам всеки пост :)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by manev »

Доколкото съм информиран Светльо шефа на лесничейския ни отдел е замислил да идем да зачистим коритото на Рилска Река. Предлагам среща 10-10:30 ч. някъде в района. Това автоматично значи че ще спиме на Кресна. На поляната също има малко работа за отмятане ...
Вземете минете в четвъртак през кръчмата, ако не ще се видим на кресна или на Рилска Река. Повече от половината К2-та в дефилето са все още моя собственост, така че ще ти напомпам едно ако има възможност за спускане ;)
Но наистина не бързай с покупките и без това за момента реката не предлага много условия за учене... ;) По-практично е да подкарате някоя от нашите стари лодки и тогава да решите...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
dundee
Posts: 20
Joined: 08 Apr 2009, 10:13
Location: София

Re: Въпрос за Каяк от начинаещ

Post by dundee »

Ето от този сайт съм купувал:

http://www.arts-outdoors.de/Shop/index. ... 522&page=2

Продават Gumotex.
Locked