Триумене ....

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Триумене ....

Post by rimohit »

Страшно много ви благодаря за мненията..
Безкрайно са ми полезни.Няколко дена търся в книжарниците каякарска литература за да се ограмотя малко не не би.А предъвкатаната от вас информация се преглъща по лесно а и позована на опит.
Нека ви потормоза още с въпроси а ако ви досадя ме скастрете. :oops:
На мид вея дали има начин да му се измисли и сътвори някакъв РУЛ според вас.
В смисъл би ли било оправдано тъй като най вероятно ще трябва да се дубчи.
От една страна може да успея да взема турски едноместен това лято и да покарам от друга може да събирам парички за догодина за нещо по .
Ако зема туски ..сигурно ще пробвам да му сложя някакъв рул за стабилност.Но едва ли ще остана с него :)))))))))))))))Все пак имам в къщи едно младо поколение.Извинявам се още веднъж ако съм ви досадил с моите лични терзания :|
Сега... ако мина на туристически каяк с рул .. вляза навътре в морето и се объщам.. каяка се напълва ...и какво правя.Четох за тези балони .Те ли са спасението от подобна ситуация?
Към sto100jan ."Турияка" - какво е това .. модел или...?
Поздрави на всички и поклон
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Триумене ....

Post by manev »

Балоните са спомагателни да не потъва лодката и да НЕ !!! "увисва" на собствената си плавателност, защото тя е малка. При наличието на балони в каяка, процента вода в нея при преобръщане и излизане от каяка, се намалява доста. Така каяка остава на повърхноста и се изважда по лесно. Не ми се мисли какво те чака ако се обърнеш със стотина кила в каяка и се напълни с вода насред морето. Така че балоните са важно нещо !! Аз самия от 2 години съм без балони в лодката и съм малко гузен пред другарчетата, ма гледам да не им създавам работа. Но това не е оправдание. Са като идем в Словенско ще си взема.
Що се отнася до сит он топа. Вземи си лодка но ако нямаш финансов ресурс си вземи сит он топа. Той самия ще те накара да навлезеш в бранша и да почнеш да мислиш за нещо по сериозно ;) Но поне така ще натрупаш опит и следващия избор ще ти е възможно най правилен. Рул можеш да монтираш и на леката си кола ако искаш :mrgreen: Българи сме, дупчим и трошим на воля.
Иначе стой на линия тук и следи къде са хората. Тепърва ще нападаме морето и ще можеш да пробваш някой друг каяк ;) а може би и някое друго ескимоско ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
pilgrim77
Posts: 17
Joined: 08 Jun 2008, 20:52

Re: Триумене ....

Post by pilgrim77 »

я да си питам аз в тази тема, че се е заформила..
при положение че имам заден балон в бидона, необходим ли е и балона на носа, струва ми се доста малък...
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Триумене ....

Post by manev »

ами едно време когато каяците бяха лодки, слагаха и отпред пред степенката. Всичките приони които съм виждал, както и Летмана, имаха балони пред степенката. В днешно време тая практика явно отпадна поради един куп причини. Сега много се разчита на плаваемоста на матеряла от който се изработва степенката защото технически няма място за друго в тия тухли които караме ;)
Сега се сещам защо останах без балони. Личен савет към тези на които им предстои да подгонят вълните по морето. Занесеш ли си каяка там, трябва много стриктно да го пазиш от наличието на пясък в него. 4 балона съм спукал така. Влиза пясък вътре и от триене и натиск се протрива или пробива. Мийте си лодките че е скъпо
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Триумене ....

Post by MILS »

Колкото повече - толкова повече.
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Триумене ....

Post by sto100jan »

Сега , за руля - сигурно може да се сложи , но ще стане българска работа - грозно и преправяно . Освен това , самия рул като го монтираш - добре , но педалите ще са проблем , защото с краката се застопоряваш , и не виждам как ще управляваш в същото време . По-добре не се затормозявай , не е толкова сложно да си караш и без рул . Само един модел ситонтопи съм виждал с рул , някакъв американски беше , http://www.wildernesssystems.com/tarpon-160i другите могат да се карат и така . Турския единичен не е много дълъг , затова ще си гребеш спокойно и без рул .
Турияка е много голям модел на Прийон http://www.prijon.com/prijonprodukte/to ... uryak.html , на мен лично най-много ми пасва .
Ако не искаш да губиш сезона , взимай си турската единичка , догодина , ако искаш вече нещо друго , ще го продадеш малко по-евтинко , друг да му се радва , и ще си вземеш нещо друго , като вече ще си наясно какво ти върши работа .
От моя скромен морски опит , мога да ти кажа , че : 1. Ако има много големи вълни - не влизай ; 2. По-добре сам не влизай навътре . Пичовете с уайт-уотър каяците са майстори , те се кефят на лошото време и на големите вълни , но за нас - на по-късен етап , хевентуално ;) Аз на моя каяк мога да се качвам от вода ( ситонтопите не се пълнят с вода , кухи са отвътре , и не им трябват балони) , но при силни вълни , не знам дали въобще ще стане .
Иначе , със ситонтопа , акостираш на плажа небрежно , с цигара в ръка , пред погледа на всички пичоци , пльосваш се до него да си допушиш цигарата , после пак така небрежно , пред погледите на...... сядаш и потегляш като параход , а не си подскачаш на гъза , като с истински каяк :lol: По-величествено е някак си .... 8-)

ПП : И , ако Демо не е на плажа , можеш да си заровиш фаса в пясъка , иначе - в джобчето на жилетката ;)


Ситонтопаджийски снимки - тук http://www.snimka.bg/album.php?album_id=236758 , а и в другите ми албуми , пак там :)
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Триумене ....

Post by kayaso »

manev wrote: Сега се сещам защо останах без балони. Личен савет към тези на които им предстои да подгонят вълните по морето. Занесеш ли си каяка там, трябва много стриктно да го пазиш от наличието на пясък в него. 4 балона съм спукал така. Влиза пясък вътре и от триене и натиск се протрива или пробива. Мийте си лодките че е скъпо
... или заменете балоните с детски поясчета , които са евтини! В моята лодка имам едно такова, което е здраво... още от времето на Ксеното...3 години! Мисля, че е оцеляло, защото не е надуто много твърдо и не се протрива.
А в морето карам много!
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Триумене ....

Post by rimohit »

Благодарско .. ама ГОЛЯМО на всички.Толкова много неща научих от вас.
В крайна сметка до 1-2 дена ми карат турска единичка.Спрях се на него основно заради финансовите съображения.Имаше възможност да избирам сглобяемо и цяло гребло.. избрах цяло.
.. В събота на Бургаския плаж имаше умрен източен вятър и огромни вулни.
Един пич с http://www.robsonpaddle.de/robsonpaddle ... =freestyle беше с чувал или как му се викаше там унуй
дето му се слага на кръста да не влиза водата и въпреки всичко едвам смогваше да влезе 100 м и някоя вълна го връщаше :shock:
Много упорит беше пича.На 2 опита излизаше да празни каяка щото се беше напълнил. Като го гледах се радвах че съм поръчал сит он топа , че за новобранка като мен щеше да е трагедия.. По нататък че земем 5м корито като параход живот и здраве.
Сега ще ттрябва жилетка , хевентуално неопренче..
Имам мераци и за тунинг ама да видим първо как ще се държи коритцето.
КАК ЩЕ ИЗТЪРПЯ ТАЗ СЕДМИЦА ДА МИНЕ И ДА ДОЙДЕ ОТПУСКАТА....................... :o :o :o :o :o :o
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Триумене ....

Post by rimohit »

Да не отварям нова тема ... тука ще ви се представя .
Та взех турското копие на БИК БИЛБАО
Ам ко да ви кажа много му се кефя и греба в несвяст.За жалост отпуската свърши но морето нали е близоко
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Поздрави от морето .Дано намеря другарчета от Бургас.
В очакване на септемврийското вълнение :mrgreen:
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Триумене ....

Post by manev »

честито. Ти си поредното доказателство че този форум върши работа. Със здраве да си го ползваш.
Другарчета в Бургас имаш, ама май са заспали в дълбок сън. Мисля че бяха някъв клуб на Полицията. Иначе можеш да действаш по схемата на холдинга.
"Като нема с кой, провокираш и зарибяваш"
Иначе около 5-6 септ. сме на Юг най-вероятно. Следи форума и се домъквай.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Locked