Триумене ....

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

peter46
Posts: 5
Joined: 12 Oct 2008, 09:06

Re: Триумене ....

Post by peter46 »

РИХОМОТ-здравей!Най-после те видях с новия каяк.Сега-има едно дете на една от снимките-това сигурно е синът ти/много се радвам,че го зарибявяш ,като първо и задължително трябва да се научи да плува без да се плаши от водата/Видях и теб-около 70 кг си- така,че това тегло е идеално за каякар/аз съм на 63 год.=85 кг-но на СИТ-ОН -каяк-двойка/.В рибарския форум си писахме много за най-различни истински неща.А сега-СЪВЕТ/ако го искаш-разбира се/-ако искаш да караш нещо истинско се ориентирай към двойка туристически разгловяем каяк-за да направиш щастливо и семейството си ,а и ти ще се родиш като ходиш на риболов-всичко може дасе монтира на него-можеш да си лежиш в него /при дадени условия/да го сглобявяш и разглобяваш за около 30 мин/,като придобиеш малко сръчност-има си система ,не му трябва място за стоянка,може да си стои в чувала винаги-ако имаш кола -комби,лесно се пренася=около 30 кг е,/аз съм със операция от херния и сам си го пренасям/,има си управление -с педали,никога не може да потъне-пълни се само до половината с вода-ако се обърне е достатъчно само да се държиш за него и така лесно ще го избуташ до брега.Ами-според мен-няма минуси.И понеже много вече си писахме в другия форум-ти пожелавам да махнеш това детско корито,което виждам на снимките.Просто това не може да бъде истина .Ако се разтърсиш както трябва-има много добри туристически каяци около туристическите БТС-та-за дребни пари-с малко връзки.Има и стари каякари,които не могат да карат вече .Поинтересувай се и от Т.И.Д.-а-в Силистра в края -около 30 август се продават каяци.........И не ти трябва пластмаса ,найлон и т.н.Просто в мое лице имаш приятел.Помисли по въпроса..............
Attachments
DSC08327 (Large).JPG
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Триумене ....

Post by rimohit »

Благодаря ти за съветите.Приемам ги най-приятелски особенно от теб !
А за друг каяк има време :lol: В крайна сметка това са едни играчки , които трябва да ни носят наслада .Не сме венчани за тях.За сега ще наблегна и на някои части от екипировката .. Както се казва ще поживеем и ще видим
Сега като ти прочетох поста казваш ,че не се пълни целия каяк ако се обърне и можеш да доплуваш до брега.Ами ако си на километър -2 навътре в море има ли изход (помпи момпи)Нали изключвам ескимоско обръщане , че с багаж нямам представа до колко е възможно.
Поздрави :)
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
peter46
Posts: 5
Joined: 12 Oct 2008, 09:06

Re: Триумене ....

Post by peter46 »

Ами-аз само веднъж съм се обръщал-сам с каяка и то като каяк с платна-духна един ШКВАЛ и докато се усетя каяка легна на платната и мачтата.Напълни се до половината с вода и аз се мъчих да го изправя,но платната се бяха .напоили с вода и тежеше.Само успях да го дотътрям до брега /трудно,но става/.Така,че нямях голями проблеми.На море не знам как ще е,но в някяква литература бях чел,че каяка трябва да се приведе в нормално състояние-и след това да се изхвърли водата,но аз не съм патил и не знам как ще е на 2 км в морето.И все пак ми се струва,че това всеки каякар,който ходи навътре в морето трябва да го отработи близо до брега-лятото.И все пак не вярвам,че е толкова невъзможно да се приведе каяка в нормално положение.Просто не съм се сетил да го отработя и това нещо,а вчера 28.10.2008 -бях на един пясъчен остров в средата на ДУНАВА-и можех да си поиграя малко-и без това се топих във водата=16 градуса+ иделно време и никак не ми беше студено-въпреки,че бях около 7 часа на вода.Тоя остров е точно този на който ще кацне ДУНАВ МОСТ-2/преградили са половината ДУНАВ и там се е насъбрал много наносен пясък/.заб.ШКВАЛ=вятър с неопределена посока.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Триумене ....

Post by manev »

момчета,
има много исписано и казано из нета по въпроса с обръщането насред някой водоем. А пък за Яската и Милски съм сигурен че могат да ви спретнат една хубава статия на тая тематика. Иначе много правилно мислите и расъждавате по въпроса. Радвам ви се че не пренебрегвате опасностите в "спокойните" води, както и си мисля че догодина като се стопли може да си направите идин хубав "събор" относно каякарските сръчности и тн. ;) Най-полезно е когато хората си говорят и обменят опит.
успех на всички
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Триумене ....

Post by rimohit »

Морските "водоеми" особенно на дистанция от киломметър два , при възможност за пояа на силни ветрове , вълнения течения и веоятност да те спипат чак у турско ... :lol: малко пресилено е казано спокойни води :lol: Естествено разбирам за какво говориш . Би било хубаво една среща наистина.
Поздрави :D
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
milenishte
Posts: 142
Joined: 08 Dec 2007, 23:19
Location: София
Contact:

Re: Триумене ....

Post by milenishte »

Мда, доста рискове има :)

http://www.paddlinginstructor.com/blog/ ... tense.html
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Триумене ....

Post by manev »

rimohit wrote:... и веоятност да те спипат чак у турско ...
тва е играно вече :mrgreen: жалко че и двамата за които знам не пишат тука да разкажат... ама като звездите им го говорят, така е :mrgreen:
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Триумене ....

Post by rimohit »

maneV давай .. разкажи че ми стана интересно :lol:
Аз ще разкажа случка с надуваема лодка.Един познат влиза на влас с гуменяк и почва яко сафрид.Обаче къса котва .Слага плаваща и гребе ама духа такъв вятър че не може да излезе.На всичкото отгоре и течение на юг.Примирил се пича.Вода имал .И си лови рибка .. а течението го носи ли носи.Успял е да излезе чак на ахтопол на плажа с пълна лодка сафрид.По голямата час го продава .. хваща едно тахи и газ към Влас.Казва ,че и на печалба е останал въпреки тахито и рибка е имало..Дали е вярно аз не знам :lol:
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Триумене ....

Post by manev »

rimohit wrote:maneV давай .. разкажи че ми стана интересно :lol:
Успял е да излезе чак на ахтопол на плажа с пълна лодка сафрид.По голямата час го продава .. хваща едно тахи и газ към Влас.Казва ,че и на печалба е останал въпреки тахито и рибка е имало..Дали е вярно аз не знам :lol:
айдеееееееееееее
забравил е да каже и за 250 кг. Сом който сам скочил в лодката му при устието на Ропотамо :mrgreen:
За "турските" походи знам за един познат който някои хора го прибираха на стоп от Кресна един път. Той самия идваше от 3 месечно хипарстване из европа. И така както си е с парцаливите дрехи и китарката, беше купил от Практикер една надуваема лодка, метнал мешката и китарата вътре и от там скок В Тунджа. Съвсем умишлено беше се наврял в турско и още не може да проумее защо онези много му се разсърдили. Може би щото не е имал риб ав лодката. Холдинга и той има един опит да влезе в турция през Тунджа, но тогава превантивноста на Милски и детските спомени на Влади ни спасиха. Щото бай Ваньо водача, се оказа че въобще не знае къде се намираме. Другия е Ники Христов (часовникаря). Неговата история не ми е много ясна но май буря му е попречила да излезе и да си оправи бакиите на Резово. Той самия тогова е прекалил с гребането и мисията, но да не забравяме че тва е Ники Христов ;). Само дето турчолята не са били много зарадвани да го арестуват с 5 метров каяк по шорти. И последния е:
Ако си спомняте преди време имаше случай на човек завлечен с водно колело навътре в морето и беше престоял два три дена. Беше го намерил и спасил някъв кораб. Водеше се нещастен случай и тн. Много шумяха по медиите. Да де, ма се оказа че го познавам и постъпката му е много спорна дали го е завлякло морето или той се е наврял сам там. И той малко не е на център завалията и понякога като онзи герой от Тунджа не може да обясни и пред себе си постъпките и действията които прави :mrgreen: Както той самия каза:
Ами исках да се разходя и взех едно колело и реших да видя къде ще стигна :mrgreen: след два дена му е станало ясно къде е стигнал.
Сега се сещам защо фотоапарата ми дава бъгове непрекъснато, тоя същия ми го продаде в Технополис :mrgreen:
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Триумене ....

Post by MILS »

Мдаа тес рибарски истории:).
Не е невъзможно но :
растояниеот от Влас до Ахтопол си е кам 100км което значи че дори и с туристическа лодка с средна скорост около 7км в час това са си поне два дена гребане да не говорим за сафрит.
Но в описаната легенда има нещо ценно а именно че в каквато и ситуация да се изпадне спокойното премисляне на нещата е единствения правилен начин .
Морски истории много ама да кажа и аз една:)

Място гСозопол. време касно лятоУчасници 2 анонимни хихихи.
Трагват на разходка с каяци за бърза вода от ъгала на военоморската база към остров свети Иван.Времето хубаво вълнението слабо но го има.Стигаме до острова за оклко 30мин спокоино гребане.Разходка и разглейдане на забележителности отнема още кам 45мин или час.Приговяйки се за обратното грабане забелязвам тъмен облак подобен на клула(Дему им знае научните кумулусниимена) идващ от сушата към морето.Решаваме да го изпреварим и влизаме с лодките във водата и... неуспяхме. Като предвесник на облака се изви силен вятър който обърна вълнението и морето закипя (конбинацията между двете жълнения прилича на буря в чаша вода).Не можех да стигна до другата лодка околко 30 секунди въпреки че беше на 3 метра а пък се имам за умеещ.След като имитирахме катамаран с двете лодки зачакахме.Вятара ни духаше към морето за щастие зад нас беше острова.За да е по интересно заваля проливен дъжд.Освен да чакаме друго не ни оставаше.След околко 30 мин клатушкане дъжда започна да отслабва и вятъра също.Оставащите до брега 800метра ги гребагне към 30 мин.
След излизане на брега на спасението половината учасници се разреваха а на въпроса защо го прави тя ми отвърна "Щото в морето нямаше време за това".
Изводите за мен от случилото се :
1.Спасителната жилетка и в най доброто време е ПРЕПОРАЧИТЕЛНА.
2.Проверяването на метеорологичната прогнозана на никой не би навредило.
3.Промяна на плановете по време на плаването не нещо срамно.
4.Винаги се саобразявайте с температурарта на водата в която ще гребете.Близо до водата тенперетурата на въздуха е близка с тази на водата и при студена вода може да ви свършат силиците за гребане много по бързо от очакваното.
5 НАЙ ВАЖНОТО - СПОКОЙСТВИЕ И САМО СПОПКОЙСТВИЕ казва Карлсон- може пък каякар да е бил:)
Locked